Küsimuste esitamine ja lugude jutustamine – võtmed lapse suhtlemise avamiseks

05/08/2023

Aastaid kolmkümmend ja rohkem tagasi kuulsid lapsed sageli fraase “Laps räägib siis, kui kana pissib”, “Lapse suu on pudru söömiseks”. Õnneks on need absurdsed väljendid jäänud kaugesse minevikku ning kinnistunud on teadmine: laps ja temaga suhtlemine on väga oluline. 

Õpetajana uurin ja avastan igapäevaselt maailma koos lastega, olles laste jaoks olemas, uskudes nende võimetesse. Lapsed ja täiskasvanud näevad maailma erinevalt, seepärast hoian oma arvamused endale, et mitte mõjutada laste mõtteid ja ideid. Mina saan täiskasvanuna minna tagasi lapsepõlve, jutustades lugusid oma kogemustest, ebaõnnestumisest, mälestustest.

Lugude jutustamine on oluline, sest see ühendab omaval lapse ja täiskasvanu maailma, teineteist vastastikku õpetades, maailmavaadet rikastades. Üksteise kuulamine loob meie peas, südames, käitumises nii palju uusi alguseid, võimalusi, endasse uskumist, unistusi! Unistades saavad kasvada ja areneda nii lapsed, kui täiskasvanud.

Omavahel suheldes ja mängides ei mõtle lapsed, kas nende mängud ja mõtted on mängult või päriselt. Lapsed lähevad oma mängude ja lugude sisse, suheldes üksteisega läbi sõnade, küsimuste, huvide, miimika ning asjade keele. Tegutsedes ja mängides ei pööra lapsed ajale tähelepanu, sest mänguaega ei saa planeerida, mängimiseks tuleb aega võtta. Õppimiskoht täiskasvanule: meil on aega, kui me aega võtame. 

Aga kuidas panna laps rääkima? Üks hea küsimus on väärt töövahend, mis julgustab last hakkama ise mõtlema ja arutlema, jagama oma mõtteid ja teadmisi ning küsima avatud küsimusi. 

Eesti Reggio Emilia Ühingu korraldatud haridusfestivali “Lastel on sada keelt- millest nad räägivad?!”  järgsed mõtted. 

 

Seotud postitused

Inspireeriv kohtumine Nurmepesa lasteaias

Inspireeriv kohtumine Nurmepesa lasteaias

18. jaanuari õhtul kogunes Ülenurme lasteaeda Nurmepesa 20 Reggio ühingu liiget. Juba uksel tervitasid tulijaid säravad lasteaia direktor Mari Sults ja õppejuht Evelin Sarapuu. Möödunud aasta lõpus sai 10. aastat, kui esmakordselt saadi kokku Reggio klubina. Selle...

read more
Maitseelamused eluks kaasa lasteaiast

Maitseelamused eluks kaasa lasteaiast

Lõuna Terake lasteaia vastehitatud ning läbimõeldud planeeringuga majas töötamisega on kaasnenud suurepärane võimalus kasutada õppetegevuste läbiviimiseks õppekööki. Aja jooksul on kokandus meie rühma jaoks muutunud iganädalaseks tegevuseks.  Meie kõige esimesed...

read more